Jmenuji se Marie. Tvořím a žiju se svou rodinou v Beskydech – v horách na úplném východě České republiky. Značka MAYA reprezentuje výrobky z mé textilní dílny. Vše začalo v mém dětství právě v Beskydech, kdy jsme s maminkou jezdily pravidelně na Staré Hamry na borůvky a všude kolem se na zelených pastvinách nad osadou Samčanka pásly ovečky. Zde jsem se taky poprvé setkala s tradičním způsobem zpracování ovčí vlny – od praní, sušení, kramplování, předení až po tkaní a pletení. Láska k přírodě, k přírodním materiálům a k ruční práci se mi staly celoživotní vášní - vzdálený klapot kolovrátku a tlukot tkalcovského stavu na Starých Hamrech slyším dodnes.


Má profesní dráha mě zpočátku zavedla do Rakouska, Německa a Švýcarska, kde jsem řadu let působila jako překladatelka a tlumočnice německého jazyka. Dlouhé hodiny strávené tlumočením obchodních jednání a překlady technických textů byly mým dennodenním chlebem - avšak láska k ručním pracím a starým tradičním řemeslům mě provázela po celou dobu. Zásadní obrat v mém životě nastal, když jsem v roce 2015 získala stipendium na univerzitě v bavorském Würzburgu na dokončení své disertační práce v oboru aplikovaná lingvistika. Intenzivní vědeckou práci jsem ve volných chvílích chtěla vyplnit ručními pracemi a tak jsem (znovu)objevila svět vlny, kterému jsem zcela propadla. Naučila jsem se tady příst na kolovrátku, stala jsem se a jsem dodnes členkou Cechu ručních přadlen v Německu (Handspinngilde), účastnila jsem se veletrhů, výstav a workshopů předení, tkaní a pletení. A zde se také poprvé zrodila myšlenka na založení vlastní textilní dílny.

V roce 2017 jsem pro své tkané a pletené výrobky získala od Asociace regionálních značek certifikát „Beskydy originální produkt“. Každoročně se účastním letních workshopů tkaní koberců v České republice v jedné z posledních funkčních evropských gobelínových manufaktur ve Valašském Meziříčí. Taky jsem několikrát absolvovala kurz tkaní tapisérií v Jindřichově Hradci a kurz ručního tkaní originálních kyperských vzorů v Nikósii na Kypru. Při svých toulkách po světě vždy navštívím tamní tkalcovské dílny a řemeslná muzea. Sbírám informace o tradičních tkalcovských technikách - viděla jsem při práci nepálské tkadleny i nádherné koberce tkané tibetskými uprchlíky v Nepálu. Navštívila jsem tkalcovskou dílnu v Indii, na Srí Lance a pozorovala tkadleny z horského kmene Hmongů ve Vietnamu.

Celý zpracovatelský proces a vznik příze pro tkaní koberců a látek mě přivedl k tomu, že jsem jednu dobu i ovečky sama začala chovat. V současné době se chovatelství již nevěnuji a zaměřuji se hlavně na zpracování surové vlny a tkaní a pletení textilních výrobků. Fascinace starým řemeslem a zpracováním vlny a dalších přírodních materiálů živočišného i rostlinného původu mě vedou k experimentování s těmito materiály – nyní např. zkouším vyprat, vyčesat a upříst velbloudí srst a následně vyzkoušet možnosti jejího použití na tkaní nebo pletení. Vše se děje a vzniká pozvolna, pomalu, formou pokus/omyl a souzní s mým pomalým životním stylem - slow life with slow products.

Našla jsem svou cestu tím, že jsem svůj čas dokázala harmonicky rozdělit mezi profesní činnost překladatelky a tlumočnice a zároveň jsem si splnila svůj sen a otevřela si textilní atelier, kde tvořím a navrhuji pomalé výrobky pro radost a potěšení lidí v uspěchané době.

Osobně se můžeme potkat na vybraných řemeslných trzích a designových akcích. Nebo jednoduše přímo u mě v  ateliéru v Beskydech. U dobré kávy a v pomalém tempu vybereme něco pro Vás nebo do Vašeho bytu. 

A od jara do podzimu se můžete ubytovat u nás v Beskydech na naší krásné chatičce, strávit u nás pohodovou dovolenou nebo zkusit jeden z mých relaxačních kurzů ručních prací. 

                                                                            Vaše MAYA

0
 .